Riisuttu Hammond generaattoriurku
Home › Foorumit › Vahvistinrakentelu ja muu tee-se-itse › Putkivahvistimet › Riisuttu Hammond generaattoriurku
- Tämä aihe on tyhjä.
-
JulkaisijaArtikkelit
-
14.5.2013, 18:15 #69129Jarkko RuponenJäsen
Hei !
Moi !
Olenkohan ymmärtänyt asiat oikein ? Mitä tarvitaan allaolevien juttujen
lisäksi ? Mistähän näitä vipstaakeja voisi saada valmiina.Ajattelin ostaa vanhan 60-luvun generaattoriurun Hammond M3, joka
on tuotu jenkeistä. Siinä riittäisi projektia joksikin aikaa. Olenko oikeassa,
että projektiin tarvitaan ainakin:1.Taajuusmuuttaja 60Hz-50Hz ja verkkomuutaja 110V -220 V.
2. Generaattorin etuvahvistimen jatkoksi päätevahvistin ja kajari.
3. Päätevahvistimen ulostuloon tehovastus ja siihen voisi kytkeä
kovaäänisen lisäksi myös kytkentäboksi/liitin Leslie kaapille tai
leslisimulaattorille.Please, voisitteko antaa käytännön neuvoja !
Terveisin, jarkko
2.6.2013, 17:49 #88251VottiOsallistujaTuolla näytti olevan jotain suurinpiirtein vastaavan laitteen skemoja:
http://theatreorgans.com/hammond/faq/schematics.html
Eikö noissa ole kaikki putket ja muuntaja samassa murikassa siinä kajarin vieressä alhaalla eli jos se puuttuu niin nuo kaikki sähköt pitää rakentaa uusiksi? Tuosta wiring diagrammistahan ja johtonipusta voi päätellä jonkin verran että miten M3 ja B3 poikkeavat toisistaan ellei M3:een sitten löydy omaa skemaansa.
Päätteenhän voi tuossa rakentaa ihan millaisen haluaa, alkuperäinen lienee 5 wattinen kummassakin.
http://www.youtube.com/watch?v=RhcBPa9tx6c
http://www.youtube.com/watch?v=YsJCpoUI_Lk
http://www.youtube.com/watch?v=cxEqMiZpOPwEnpä ole aiemmin tutustunut moisiin vimpaimiin mutta on ne aika hienoja pelejä!
-V-
8.6.2013, 10:51 #88252Jarkko RuponenJäsenMoi !
Kiitos avusta !
Taitaa siinä pari pääteputkeakin olla. Mun B3:ssa ei ollut pääteastetta lainkaan.
Sain yhden kymmenwattisen putkivahvistimen kaverilta.
Tää kyseinen M3 oli jenkkisähköillä l. taajuusmuuntaja ja
virtamuuntaja han siinä vielä tarvitaan.terv. jarkko
>>>8.6.2013, 14:38 #88253artosaloJäsenHammondissa on verkkovirran taajuuden mukaan pyörivä tahtimoottori, joka määrää soittimen taajuudet.
Tämä tarkoittaa mielestäni sitä, että USA ja EU-versioissa tämä “pääakseli” pyörii samalla nopeudella.
Jos näin ei olisi, niin silloin eri versioissa kaikki (äänen tuottavat) hammaspyörät olisivat erilaisia, jota en usko.
Luulisi siten, että 50 Hz ja 60 Hz järjestelmien eroavaisuudet olisi hoidettu hammaspyörästössä yhdellä hammaspyöräparilla.
Oletko selvittänyt tätä seikkaa ?10.6.2013, 22:14 #88254mazaOsallistujaHammondissa on verkkovirran taajuuden mukaan pyörivä tahtimoottori, joka määrää soittimen taajuudet.
Tämä tarkoittaa mielestäni sitä, että USA ja EU-versioissa tämä “pääakseli” pyörii samalla nopeudella.
Jos näin ei olisi, niin silloin eri versioissa kaikki (äänen tuottavat) hammaspyörät olisivat erilaisia, jota en usko.
Luulisi siten, että 50 Hz ja 60 Hz järjestelmien eroavaisuudet olisi hoidettu hammaspyörästössä yhdellä hammaspyöräparilla.
Oletko selvittänyt tätä seikkaa ?Itseasiassa generaattorit todellakin ovat erilaisia; jenkkiversio pyörii 1200 kierrosta minuutissa ja 50-hertsinen puolestaan 1500 rpm. http://b3world.com/hammond-techinfo.html Outoja ovat olleet 30-luvun tekniset ratkaisut nykysilmin katsottuna 🙂
12.6.2013, 08:05 #88255artosaloJäsenLuin tuota linkin mukaista juttua hiukan.
Mielikuvaksi jäi, että 50 Hz ja 60 Hz järjestelmissä on pääakselia pyörittävän tahtimoottorin pyörimisnopeus erisuuri, mutta en löydä sellaista mainintaa, jonka mukaan kaikki äänipyörät (tone wheel) olisivat erilaisia, eikä se tuntuisi edes järkevältä.Uskoisin edelleen, että äänipyörät ovat samanlaisia kummassakin systeemissä, vaikka pääakselin pyörintänopeus onkin erisuuri.
Eroa siis löytyisi välityksestä jossakin kohdassa.13.6.2013, 10:29 #88256VottiOsallistujaTuollaisen 6 käämisen 60Hz mallin kytkeminen 50Hz järjestelmään tuottaa jonkin eri pyörimisnopeuden. Jopa 1800 rpm -jos nyt laskin oikein.
Eli meneekö niin monimutkaiseksi että pitäis olla myös 50Hz tahtimoottori ja siihen sopiva vastaratas jolla tahti saadaan oikeaksi että sointitaajuudet olisi oikeat? Tai sitten sellaiset välitykset joilla tuo pyörintänopeus virhe saadaan poistettua -jolloin ne pitää teettää erikseen.
Liekö tahtimoottori 110 volttinen? Se ei kestäne 230 volttia ja jos jännite on muunnettu niin muuntosuhdetta pitänee sitäkin muuttaa ettei moottori kärähdä?
-V-
Lainaus: Don Leslie explains, “In 1936, various areas outside the City of Los Angeles served by Edison (electric) were going through a 50 to 60 cycle change-over. While the main concern was the necessity of new clocks and some other electrical appliances, people with Hammond Organs had real problems because their (50 cycle) organs would play at a higher pitch (when operated at 60 cycles). Various schemes such as gear boxes were devised but the best remedy was to install a whole new generator…”
13.6.2013, 16:06 #88257artosaloJäsenJoopa joo… Ei taidakaan olla ihan helppo juttu.
13.6.2013, 16:28 #88258F-JagOsallistujaItselle tulee ensimmäisenä mieleen jenkkiläinen online UPS, joka syöttäisi kaunista 60 Hz siniä, vaikka sisään sitten laittaisikin 110V 50Hz, tai sitten rakentaa tuollainen invertteri itse. Tarvittavista tehomääristä en tosin tiedä. Tarvittavan taajuisen sähkön aikaan saaminen on paljon helpompaa, kuin ruvetä väkästämään itse laitteesta jotain muuta mitä se on. Onnea matkaan.
13.6.2013, 17:15 #88259VottiOsallistujaTuolla oli konverttereita: http://www.keyboardpartner.de/hammond/products.htm
-V-
15.6.2013, 10:07 #88260Jarkko RuponenJäsenKiitos vastauksista !
Taajuusmuuttaja ja virtamuuntaja kyllä tarvitaan synkronimoottorin
(vakiokierrosluvun) takia. Äänipyriä on yli 90 ja kaikki ovat erilaisia
hammastukseltaan. Juutuubista löytyy hakusanalla “Hammond”
sekä laitteen historia sekä sen monimutkainen rakenne. Nykyiset
digitalivimpaimet esim. XM-2c (B3-moduli), jonka sitten ostin eivät kyllä ole
soundiltaan tarkemmin kuunnellen kovinkaan lähellä alkuperästä
generaattriurkua. Ominaisuuksiltaan ne ovat kuitenkin monipuolisempia
ja yli 100 kg kevyempiä.Terveisin, jarkko
-
JulkaisijaArtikkelit
- Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.