Monster Mosquito 60 *modaus*

Home Foorumit Vahvistinrakentelu ja muu tee-se-itse Putkivahvistimet Monster Mosquito 60 *modaus*

  • Tämä aihe on tyhjä.
Esillä 8 viestiä, 1 - 8 (kaikkiaan 8)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • #67169
    brown note
    Jäsen

    hommasin melko hyvällä hinnalla rikinäisen monsterin moskiiton ja kysymys kuuluukin, että pystyykö tuohon työntämään el34 setin/tekemään putkietusen ilman ylimääräistä hehkumuuntajaa?

    #73267
    uraltone
    Osallistuja

    Tähän kysymykseen osaa parhaiten vastata itse Mr Monsterit eli herrat Mäntymaat:
    http://www.leviatech.fi/monsteramps/

    Yst .terv,
    Mikko

    #73268
    brown note
    Jäsen

    sanoivat olevan alunperin sovitettu el34:sille ja reserviä on sen verran, ettei pari 12a_7 tule ongelmaksi. Testailin päätteen jännitteitä(anodijännite 585V) ja kaikki näyttäisi olevan päällisin puolin ok. Kuitenkin herätti vähän kummastusta se että hehkujännite on 0.5V yläkanttiin. Onko tämä paha, vai kestääkö putket pientä ylijännitettä hehkuilla?

    #73269
    Nimetön
    Vieras

    Onko tämä paha, vai kestääkö putket pientä ylijännitettä hehkuilla?

    Kyllä ne tuon kestää oikein hyvin.

    #73270
    Sopanja
    Jäsen

    Mulla on tollanen samanlainen toimiva peli. Joskus kyselin tota etuasteen putkimodausta leviatechista ja hinta tais olla jotain 3-400€ jos en muista ihan väärin. Mitäpä mahtaa olla tollasen laitteen käypä arvo? Ei sillä että olisin myymässä, ihan uteliaisuuttani vain.

    #73271
    brown note
    Jäsen

    Miksi kitaravahvistimissa tahtoo olla katodiseuraaja lähes poikkeuksetta ennen tonestäkkiä? Eli onko katodiseuraajasta mitään oikeaa hyötyä vahvistimessa, jonka tarkoitus on vääristää signaalia?

    #73272
    Hallen
    Jäsen

    Tuolta löytyy asian tiimoilta

    http://www.valvewizard.co.uk/

    #73273
    brown note
    Jäsen

    joo, ilmeisesti näyttää olevan ihan aiheesta katodiseuraajaa laitettu sävynsäätimiin… Pitänee kuitenkin tukeutua empirisiin testeihin ja yksinkertaisesti kokeilla, että mitä hyöyä tuosta on.

    Monsteria on nyt viikon verran ihmetelty, eikä mitään vikaa ole löytynyt. Putkien vaihto on edessä, mutta muuten kaikki näyttäisi olevan kondiksessa. Häkkyrässä ei muuten ole hilavastuksia ollenkaan, vaikka siitä löytyykin kokoputki pääte schmitt kääntäjällä.

Esillä 8 viestiä, 1 - 8 (kaikkiaan 8)
  • Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.