Kuvia Shuguang putkitehtaalta
Home › Foorumit › Kaikki muut › Yleinen › Kuvia Shuguang putkitehtaalta
- Tämä aihe on tyhjä.
-
JulkaisijaArtikkelit
-
15.12.2007, 08:45 #67280Cowboy SamJäsen
Tuli tuossa tutkittua radioamatöörien nettisivuja ja yhdeltä löysin linkin, ilmeisesti kiinankieliselle sivulle, jolla on kuvia Shuguang putkitehtaalta.
Kuvissa näkyy (putkien mekaanisesta sisärakenteesta päätellen) mm. KT66 päätepentodeja ja 572B lähetintriodeja tuotannossa:
-> http://www.ks-hifi.com/artical/shuguang/shuguang.htmEdellisen lisäksi löysin toisen sivun, jolla on lisää kuvia tehtaalta, englanninkielisten selostusten kera:
-> http://www.supertnt.com/info;k;3215.12.2007, 08:58 #74644harrykJäsen:DTosi mielenkiintoista. Enpä ole ennen nähnyt edes kuvia putkitehtaiden uumenista. Nyt ymmärtää vähän paremmin jos kaikkien putkien laatu ei aina ole ihan sitä parasta A-luokkaa. Samoin ymmärtää mitä putket voisivat maksaa jos ne tehtäisiin esim. suomalaisen palkkatason mukaan. Näyttää olevan aika käsityövaltaista tuo homma koneista huolimatta jotka näyttävät olevan peräisin tekniikan museosta. t. Harry Bluetone
15.12.2007, 17:14 #74645TubemanJäsen:DTosi mielenkiintoista. Enpä ole ennen nähnyt edes kuvia putkitehtaiden uumenista. Nyt ymmärtää vähän paremmin jos kaikkien putkien laatu ei aina ole ihan sitä parasta A-luokkaa. Samoin ymmärtää mitä putket voisivat maksaa jos ne tehtäisiin esim. suomalaisen palkkatason mukaan. Näyttää olevan aika käsityövaltaista tuo homma koneista huolimatta jotka näyttävät olevan peräisin tekniikan museosta. t. Harry Bluetone
Putkien teko on aina ollut käsityötä,sitä ei pysty ilmeisesti automatisoimaan ja ehkä se ei ole kannattavaa.Nuo koneet,varsinkin se pyöreä karusellin näköinen
on 30-luvulla jo käytössä ollut.Kiinassa kannattaa varmaan jo siksi tehdä putkia kun putkilaitteita on armeijalla varmaan kilokaupalla vielä käytössä.Mietinkin kuvia katsellessa minne RCA myi vanhat putkilinjansa,ettei vaan olis Kiinaan..
16.12.2007, 09:19 #74646Cowboy SamJäsenMietinkin kuvia katsellessa minne RCA myi vanhat putkilinjansa,ettei vaan olis Kiinaan..
Jostain olen lukenut, että Richardson Electronics olisi aikoinaan ostanut RCA:n entisen tuotannon.
General Electricin vanhoista putkilinjoista olen taas lukenut, että Groove Tubes olisi ostanut niistä osan..
GE:n tehdas, (aiemmin Ken-Rad putkitehdas) on jenkeissä edelleenkin olemassa, mutta nykyisin MPD Components nimellä ja tuottaen mm. magnetroneja ja suurtaajuusputkia tutkalaitteisiin.
“In 1922, Kentucky Radio (or Ken-Rad) was spun off to manufacture an entirely new product, electron tubes. At the end of World War II, General Electric (GE) purchased Ken-Rad and operated it until January 1987. During this time, this facility was part of GE’s Microwave Products Department (MPD). In the 1960s, GE's MPD employment reached over 6,000 people. In 1987, GE sold the business to a group of private investors and MPD, Inc. was formed.”
(Suora lainaus MPD Componentsin sivuilta: http://www.mpdcomponents.com/aboutus.htm)Groove Tubes toi jokin vuosi sitten markkinoille oman kopionsa Mullardin 12AX7 putkesta väittäen, ettei se ole uudelleen leimattu vaan ihan heidän omaa tuotantoaan.. …Olisiko sitten niillä GE:n vanhoilla koneilla tehtyjä?
16.12.2007, 09:50 #74647TubemanJäsenNiinpä,tuosta Philipsin tuotantolinjan myynnistä oli jo 70-luvulla turinaa alan piireissä,tuonti putket tunnistaa “Import” leimasta brändimerkin yhteydessä.Philips taisi jo 70-luvun alussa lopetella tuotantoa koska näitä Importeerattuja putkia näkyi 70-luvun puolivälissä jo.
Putkiahan oli jos minkä merkkisiä,ns.merkkihuollot käytti TFK,Philips,Siemens yms, ja sitten useat monimerkkihuoltojen kädenjäljen paljasti
vaihdettujen putkien merkki,Brimar ,Teonex ,Haltron yms . jotka toimivat ok,olivat ilmeisesti halvempia tukussa kuin nuo ns.merkkipillit.Täytyy todeta näiden yhden miehen firmojen monesti turhaan vaihtaneen putkia,vika ilmeni uudelleen esim töllöissä kun vian aiheuttaja olikin kuiva katodi-elko,tai laho juotos esim juovamuuntajan pinneissä. nooh,,nyt meni ohi aiheen..
20.12.2007, 11:36 #74648LauriOsallistujaJostain olen lukenut, että Richardson Electronics olisi aikoinaan ostanut RCA:n entisen tuotannon.
General Electricin vanhoista putkilinjoista olen taas lukenut, että Groove Tubes olisi ostanut niistä osan..
Groove Tubes toi jokin vuosi sitten markkinoille oman kopionsa Mullardin 12AX7 putkesta väittäen, ettei se ole uudelleen leimattu vaan ihan heidän omaa tuotantoaan.. …Olisiko sitten niillä GE:n vanhoilla koneilla tehtyjä?
Paha sitten sanoa, mikä on totta ja mikä ei, kun mitään varmaa faktatietoa noista ei mulla kuitenkaan ole…
http://www.guitaramplifierblueprinting.com/gttubes.html
Ei taida olla käytössä noi groovytubesin omistamat laitteet.
20.12.2007, 15:02 #74649hellhoundJäsenMun mielestä noista GT:n laitteista mainittiin grooven kirjan uusimmassa painoksessakin. Kirja ei ole nyt nähtävilläni, mutta kyllä niiden laitteiden pitäisi käytössä olla…
6.3.2008, 09:14 #74650Cowboy SamJäsenErään New Sensor firman leivissä, New Yorkissa työskentelevän insinöörin mukaan Shuguang osti aikanaan M-O:n (Marconi Osram Valve Company, KT66:n keksijä ja kehittäjä) putkilinjat, joilla nyt esimerkiksi noita KT66 putkia valmistavatten.
“The coup de grace for the tube business as a whole came when Philips stopped making tubes… they were already buying from EI and TESLA and Tungsram (even picture tubes for TV and computers were made there until only a decade ago…). and of course they owned more tube factories than anyone else… they owned Mullard (from 1927), Mazda (50 something), RFT, Ediswan, Amperex (early 60s), and some others too (!), and are directly responsible for pushing Marconi-Osram out of the tube business. thats how the M-O tooling wound up in China, by the way. Shuguang (chinese military) bought the job lot!”
6.3.2008, 10:10 #74651palaniOsallistujaErään New Sensor firman leivissä, New Yorkissa työskentelevän insinöörin mukaan Shuguang osti aikanaan M-O:n (Marconi Osram Valve Company, KT66:n keksijä ja kehittäjä) putkilinjat, joilla nyt esimerkiksi noita KT66 putkia valmistavatten.
“The coup de grace for the tube business as a whole came when Philips stopped making tubes… they were already buying from EI and TESLA and Tungsram (even picture tubes for TV and computers were made there until only a decade ago…). and of course they owned more tube factories than anyone else… they owned Mullard (from 1927), Mazda (50 something), RFT, Ediswan, Amperex (early 60s), and some others too (!), and are directly responsible for pushing Marconi-Osram out of the tube business. thats how the M-O tooling wound up in China, by the way. Shuguang (chinese military) bought the job lot!”
Toi Shuguang KT66 onkin ilmeisesti juuri tuon takia täysin esikuvansa mukainen. On hauska lukea netistä noista uustuotanto KT putkista joissa osassa on vain nimi esikuvansa mukainen >:( Osa on esim. 6L6 putki laitettuna isompiin lasikuoriin ja hinta on heti kaksinkertainen normi 6L6 putkeen verrattuna. Jos haluaa oikean KT putken saa olla tarkkana ostopäätöstä tekiessä. :-
6.3.2008, 12:02 #74652Cowboy SamJäsenToi Shuguang KT66 onkin ilmeisesti juuri tuon takia täysin esikuvansa mukainen. On hauska lukea netistä noista uustuotanto KT putkista joissa osassa on vain nimi esikuvansa mukainen >:( Osa on esim. 6L6 putki laitettuna isompiin lasikuoriin ja hinta on heti kaksinkertainen normi 6L6 putkeen verrattuna. Jos haluaa oikean KT putken saa olla tarkkana ostopäätöstä tekiessä. :-
Juh, jäljet johtavat sylttytehtaalle… Shuguang meinaan tuottaa myös paljon putkia muille brändeille esim. Valve Art, Ruby Tubes yms.
Sitten kun näiden brändien haltijat haluavat tavoitella suurempia voittoja ja saada tavaraa halvemmalla, niin tuottaja vaihtaa KT66:n kuoriin perus 6L6:n kilkkeet ja näin saadaan edullisempi “KT66″… ;DSamaa harrastetaan paljon myös KT88:n kohdalla…
Esimerkkeihin voi tutustua vaikkapa tuolla mainiolla sivulla -> http://www.jacmusic.com/KT88/kt88.htm18.3.2008, 10:48 #74653Cowboy SamJäsenShuguang valmistaa jonkin verran putkia myös Fullmusic putkimerkille.
Lisäksi Fullmusic merkillä on oma pieni putkivalmistajansa; TianJin putkitehdas, joka myös käyttää Shuguang tehtaalta peräisin olevia raakamateriaaleja omissa tuotteissaan.TianJin tehtaan esittelyyn voi tutustua tuosta linkinstä:
-> http://www.acoustic-dimension.com/fullmusic/fullmusicfactory.htm26.4.2009, 11:36 #74654Cowboy SamJäsenLisää kuvia ja hieman tietoakin Shuguang tehtaasta ja sen historiasta:
http://grantfidelity.com/forum/viewtopic.php?t=215Siinä hehkuu 811A poikineen sisäänajettavina ja ikäännytettävinä:
http://www.sthifi.com/bbs/pic07_1/20073252329597630.jpg26.11.2009, 19:08 #74655Cowboy SamJäsenJälleen lisää otoksia Shuguang-tehtaalta; kuvissa mm. 5AR4 tasasuuntaajaputkien valmistuksen vaiheita:
http://www.enjoythemusic.com/china_2009/shuguang/
http://www.enjoythemusic.com/china_2009/shuguang/page2.htmEDIT: Oikeastaan hieman harmillista, ettei kukaan koskaan vieraile New Sensorin tehtaalla Saratovissa… Olisi oikeasti ihan mielenkiintoista nähdä myös Ekspopul-tehtaan syövereihin, sieltä kun kuitenkin tulevat kaikki uudet Sovtek, Electro Harmonix, Tung-Sol, Genalex ja Mullard re-issue putketkin.
26.11.2009, 20:05 #74656toyopetJäsenEDIT: Oikeastaan hieman harmillista, ettei kukaan koskaan vieraile New Sensorin tehtaalla Saratovissa… Olisi oikeasti ihan mielenkiintoista nähdä myös Ekspopul-tehtaan syövereihin, sieltä kun kuitenkin tulevat kaikki uudet Sovtek, Electro Harmonix, Tung-Sol, Genalex ja Mullard re-issue putketkin.
Pääsisiköhän sinne vierailulle kuinka helposti? Eihän tuonne ole kuin parituhatta kilometriä autollakaan 😀
Isäukolle kun vihjaisi, että pitäisi käydä Saratovissa, niin sehän kysyy “milloin mennään?”.26.11.2009, 21:13 #74657Cowboy SamJäsenPääsisiköhän sinne vierailulle kuinka helposti? Eihän tuonne ole kuin parituhatta kilometriä autollakaan 😀
Isäukolle kun vihjaisi, että pitäisi käydä Saratovissa, niin sehän kysyy “milloin mennään?”.Luulisin, että täytyisi olla ainakin jälleenmyyjän statuksella liikenteessä, ennen kuin tehdasvierailu järjestyisi… :-
Sittenkin oikea tie olisi varmaan ottaa yhteyttä New Sensoriin / Mike Matthewsiin ja koettaa sopia asia sitä kautta.
Lisäksi matkassa täytyisi olla mukana venäjänkielentaitoisia henkilöitä tai pätevä tulkki, sillä siellä päässä varmaan kovin harva osaa englantiakaan kunnolla veikkaisin…EDIT: en tiedä minkälaista Uraltonen myynti on ulkomaille, mutta veikkaisin, että se voisi olla pienoinen mainoskikka ihan kansainvälisestikin, jos Uraltone esittelisi ensimmäisenä web-kauppana maailmassa kuvia Ekspopul-tehtaan tuotantolinjoilta! ;D
-
JulkaisijaArtikkelit
- Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.