Vs: Vs: Ruottista tulleet PL504 set

#89628
Xana1973
Osallistuja

Kaikki Philipsit eivät suinkaan ole huonoja. Olivat aikoinaan parhaimpia putkia, jota oli saatavilla Telefunkenin ja Mullardin ohella.
EI putkitehdas valmisti 1970 luvulla monille merkeille alihankintana putkia. Heillä laaduntarkkailu ei ollut Telefunkenin ja Mullardin tasolla. Nuo Philipsit saattoivat olla sen tehtaan tekemiä. Tietääkseni suurin osa Siemensin putkista 1970 luvulla on alihankkijoiden tekemiä. Siemensin nimellä myydyt ovat yleensä aina priimaa; kuten myös 1970 luvun originaali Philipsit.
Ultron, Haltron ja Zaerix merkkejä kannattaa oikeasti varoa. Ne olivat aikansa halpismerkkejä. Tässä on niistä lisätietoa: http://www.radiohistoria.fi/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1349707023/
Joskus viallisen putken pystyy korjaamaan. Vika saattaa olla putken kantapiikin juotoksessa. Kuten tässä puhutaan: http://www.radiohistoria.fi/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1431707141/5#5